Mapa strony
Ból brzucha po lewej stronie, ból brzucha po prawej stronie - co mogą oznaczać

Ból brzucha po lewej stronie, ból brzucha po prawej stronie - co mogą oznaczać

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Boli cię brzuch? Po której stronie? Na jakiej wysokości brzucha? Czy wiesz, czym może być spowodowany twój ból?

Brzuch
Analizując ból brzucha, musisz wiedzieć, co oznaczają takie pojęcia jak: nadbrzusze, śródbrzusze, czy podbrzusze. Zacznijmy od tego, że każda z wspomnianych części brzucha, posiada trzy składowe: środek, prawą i lewą stronę. Nadbrzusze to górny fragment brzucha. Składa się z części środkowej, prawego i lewego podżebrza. Śródbrzusze to okolica pępka. Podbrzusze natomiast to fragment brzucha znajdujący się pod pępkiem, a nad sferą intymną.

Ból brzucha
Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Rozpoczynając od zwykłego przejedzenia, poprzez skurcze mięśniowe, zatrucia pokarmowe, infekcje (głównie wirusowe), aż po schorzenia narządów umieszczonych w jamie brzusznej. W zależności od tego, po której stronie boli brzuch, możesz się domyślać, jaki jest powód tych dolegliwości.

Ból brzucha w nadbrzuszu, po lewej stronie (z lewej strony brzucha)
Ból w nadbrzuszu (podżebrzu) po lewej stronie może informować o schorzeniach trzustki, śledziony, a także o zapaleniu płuc lub jelit.

Ból brzucha w nadbrzuszu, po prawej stronie (z prawej strony brzucha)
Ból w nadbrzuszu (podżebrzu) po prawej stronie jest spowodowany głównie chorobami wątroby, wrzodami żołądka, lub dwunastnicy, problemami w drogach żółciowych, albo zapaleniem płuc.

Ból w śródbrzuszu
Ból w śródbrzuszu, zarówno po lewej, jak i prawej stronie może wskazywać na schorzenia nerek, jelit lub przepuklinę.

Ból w podbrzuszu
Natomiast ból w podbrzuszu (po obu stronach) może być związany z schorzeniami pęcherza moczowego, a także jajników (często odczuwany po jednej stronie w czasie okresu lub owulacji). Ból w podbrzuszu po prawej stronie może wskazywać na stan zapalny wyrostka robaczkowego. Nie zapominaj, że w podbrzuszu, w części środkowej, mieści się macica, która kurcząc się, powoduje odczuwanie bólu przez kobiety.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl