Mapa strony
Ból zatok - czy inhalacje pomogą na zatoki

Ból zatok - czy inhalacje pomogą na zatoki

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Ból zatok możesz często mylić z bólem głowy. Ale jeśli nasila się on przy pochylaniu i masz niedrożny nos, to możesz się domyślać, że to jednak chore zatoki powodują ból. Czy możesz zmniejszyć dolegliwości bólowe stosując inhalacje?

Ból zatok
Ból zatok jest bardzo charakterystyczny. W głównej mierze obejmuje on przestrzeń pomiędzy i nad oczami, czyli właściwie w okolicy przynosowej. Nasila się w trakcie pochylenia głowy. Zawsze towarzyszy mu uczucie niedrożnego i "pełnego" nosa, w którym gromadzi się wydzielina ropna. Same zatoki stają się bolesne, ponieważ zalega w nich wydzielina, której odpływ został zablokowany obrzękiem.

Pomocą przy problemach z zatokami mogą być nawilżacze powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać chore zatoki. Poniżej ciekawe oferty nawilżaczy dostępnych na rynku.Czym są inhalacje?
Inhalacje to zabiegi polegające na wdychaniu pary wodnej z rozpuszczonymi w wodzie substancjami, nadającymi parującej wodzie zapach i dodatkowe właściwości. Substancjami dodawanymi do gorącej wody są zwykle olejki roślinne lub zioła (w postaci wywaru). Inhalacje są bardzo pomocną metodą walki z niedrożnością dróg oddechowych. Wydają się być bezpieczne, o ile są wykonywane przez osoby powyżej czwartego roku życia (musisz pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia nie powinny być poddawane inhalacjom, zwłaszcza tym, które zawierającym olejek miętowy, ponieważ może on porazić drogi oddechowe).

Które zioła i olejki są odpowiednie do inhalacji?
Olejki dobroczynnie wpływające na stan dróg oddechowych, to miedzy innymi olejek eukaliptusowy, miętowy, kamforowy, sosnowy, tymiankowy, czy z drzewa herbacianego. Natomiast zioła, których wywary mogą mieć pozytywny wpływ na zatoki, to między innymi rumianek, czarny bez, pierwiosnek, czy mięta.

Jak wykonać inhalację?
Aby wykonać inhalację, musisz przygotować miskę z gorącą wodą, ręcznik i olejki eteryczne, sól lub wywar z ziół. Przygotowanie wywaru z ziół polega na zalaniu ziół zimną wodą, a następnie zagotowaniu całej zawartości. Po zagotowaniu musisz odcedzić wywar i zastosować do inhalacji. W przypadku inhalacji z olejkami, do miski z gorącą wodą wkrop kilka kropli olejku. Inhalacje z solą przygotowuje się poprzez rozpuszczenie łyżki soli kuchennej w jednym litrze gorącej wody.

Pochyl się nad miską z parującym roztworem. Ręcznik nałóż na głowę tak, aby okrywał również ramiona i tworzył jak najmniejszą przestrzeń nad miską. Wdychaj parę zarówno nosem, jak i ustami przez około 15 minut. Powinieneś wykonywać inhalacje dwa razy dziennie, na przynajmniej godzinę przed planowanym wyjściem z domu. Uważaj, aby się nie poparzyć, jeśli opary są zbyt gorące, odchyl ręcznik.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl