Pamiętaj, że skuteczne leczenie zapalenia oskrzeli wymaga dużej samodyscypliny w przyjmowaniu leków. Dlatego też:
* Stosuj leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
Nie skracaj czasu trwania leczenia, nie rezygnuj z przepisanego antybiotyku, kiedy tylko poczujesz się lepiej. Pamiętaj, że odpowiedni czas trwania leczenia warunkuje nie tylko szybki powrót do zdrowia, ale także zapobiega nawrotom choroby i powikłaniom.
* Sięgaj po probiotyki.
Jeśli stosujesz antybiotyki, zadbaj o florę bakteryjną twojego organizmu. Sięgnij po probiotyki, które zawierają w swoim składzie tzw. "dobre bakterie" zasiedlające środowisko przewodu pokarmowego. Dzięki probiotykom uchronisz się przed zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego, w tym biegunką.
* Prawidłowo stosuj leki wykrztuśne.
Leki wykrztuśne odgrywają niezwykle ważną rolę podczas leczenia zapalenia oskrzeli, gdyż rozrzedzając gęstą wydzielinę, zalegającą w drogach oddechowych, ułatwiają jej usuwanie, zapobiegają wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu i rozwojowi choroby. Kiedy stosujesz leki wykrztuśne na mokry kaszel pamiętaj, aby zażyć je najpóźniej do godziny 17, a więc na kilka godzin przed położeniem się spać. Dzięki temu uchronisz się przed intensywnym nocnym kaszlem. Pamiętaj również, aby wypijać minimum 2 litry płynów dziennie, gdyż jest to niezbędne, aby leki rozrzedzające wydzielinę oskrzelową zadziałały w sposób optymalny. Bez odpowiedniego poziomu płynów w organizmie nawet najskuteczniejszy lek nie rozrzedzi wydzieliny oskrzelowej.
* Zadbaj o właściwą dietę
Istotną rolę w leczeniu zapalenia oskrzeli odgrywa również dieta. Powinna być zarówno lekkostrawna, jak i bogata w warzywa i owoce, które są cennym źródłem łatwo przyswajalnych witamin i minerałów. Jeśli lekarz przepisał ci antybiotyk, sięgaj również po jogurty, które obfitują w "dobre bakterie" probiotyczne.
* Nawilżaj powietrze
Skuteczne leczenie zapalenia oskrzeli warunkuje również odpowiednie nawilżenie powietrza. Właściwa wilgotność powietrza chroni drogi oddechowe przed podrażnieniem i wysychaniem zalegającej wydzieliny. Ułatwia także oddychanie i pomaga przespać spokojnie całą noc. W celu nawilżenia powietrza w swoim domu możesz użyć nawilżacza lub postawić miskę z wodą w pobliżu ciepłego kaloryfera.