Obturacyjne czy wirusowe zapalenie oskrzeli

Obturacyjne czy wirusowe zapalenie oskrzeli

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Zapalenie oskrzeli to choroba dolnych dróg oddechowych, wywoływana najczęściej przez wirusy. W konsekwencji zakażenia wirusowego, dochodzi do uszkodzenia nabłonka rzęskowego, wyścielającego drogi oddechowe, przez co zwiększa się ryzyko nadkażenia bakteryjnego, rozwoju choroby, a nawet powikłań.

Zdarza się również, że zapalenie oskrzeli jest wywołane innymi czynnikami, niż wirusy, czy bakterie. Dym tytoniowy, obturacyjna choroba płuc, z także alergia, czy astma mogą również wywołać stan zapalny oskrzeli.

W przypadku wirusowego zapalenia oskrzeli, niezwykle charakterystycznym objawem jest kaszel - początkowo suchy, a następnie mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Jeśli zapalenie oskrzeli jest właściwie leczone - kaszel ustępuje zwykle do około 2 tygodni i można mówić o pełnym wyleczeniu.

Obturacyjne zapalenie oskrzeli charakteryzuje się występowaniem kaszlu ponad 2 tygodnie, z wyraźnymi okresami zaostrzeń choroby oraz poprawy. Chory oprócz "furczenia" podczas oddychania wyraźnie odczuwa duszność, trudność wykonania pełnego oddechu z powodu zwężenia dróg oddechowych. Obturacyjne zapalenie oskrzeli występuje często u alergików, a leczenie polega m.in. na podawaniu leków wziewnych (także sterydów), rozszerzających oskrzela i ułatwiających oddychanie.

Pamiętaj, jeśli u ciebie, bądź u twojego dziecka zapalenie oskrzeli często powraca i wyraźnie odczuwalna jest duszność - jest to wyraźny sygnał do wykonania specjalistycznych badań, szczególnie w kierunku alergii.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl