Zdarza się również, że zapalenie oskrzeli jest wywołane innymi czynnikami, niż wirusy, czy bakterie. Dym tytoniowy, obturacyjna choroba płuc, z także alergia, czy astma mogą również wywołać stan zapalny oskrzeli.
W przypadku wirusowego zapalenia oskrzeli, niezwykle charakterystycznym objawem jest kaszel - początkowo suchy, a następnie mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Jeśli zapalenie oskrzeli jest właściwie leczone - kaszel ustępuje zwykle do około 2 tygodni i można mówić o pełnym wyleczeniu.
Obturacyjne zapalenie oskrzeli charakteryzuje się występowaniem kaszlu ponad 2 tygodnie, z wyraźnymi okresami zaostrzeń choroby oraz poprawy. Chory oprócz "furczenia" podczas oddychania wyraźnie odczuwa duszność, trudność wykonania pełnego oddechu z powodu zwężenia dróg oddechowych. Obturacyjne zapalenie oskrzeli występuje często u alergików, a leczenie polega m.in. na podawaniu leków wziewnych (także sterydów), rozszerzających oskrzela i ułatwiających oddychanie.
Pamiętaj, jeśli u ciebie, bądź u twojego dziecka zapalenie oskrzeli często powraca i wyraźnie odczuwalna jest duszność - jest to wyraźny sygnał do wykonania specjalistycznych badań, szczególnie w kierunku alergii.