Mapa strony
Ból brzucha - preparaty z apteki

Ból brzucha - preparaty z apteki

mgr farmacji Kinga Dziwisz

O leczeniu bólu brzucha często sam podejmujesz decyzję. Czy wiesz, który ból brzucha można leczyć typowymi środkami przeciwbólowymi, a który wymaga preparatów o innym mechanizmie działania?

Sposoby na ból brzucha
Ból brzucha to bardzo szerokie zagadnienie. Wyróżniamy bowiem bóle brzucha spowodowane skurczami nerek, macicy, chorobami wątroby, jelit, zapaleniem wyrostka robaczkowego, czy zwykłym przejedzeniem. Kiedy stosować leki i które powinieneś wybrać?

Leki przeciwbólowe
Wśród najczęściej przyjmowanych leków przeciwbólowych znajdują się paracetamol i ibuprofen. Leki te, niekoniecznie nadają się do leczenia bólów brzucha, ponieważ większość z nich wynika ze stanów skurczowych mięśni gładkich, a nie stanów zapalnych i typowych mechanizmów powstawania bólu.

Leki rozkurczające (rozkurczowe)
Leki rozkurczające to między innymi drotaweryna i hioscyna. Niekiedy występują one łącznie z paracetamolem. Działanie rozkurczowe na mięśniówkę gładką (układu moczowego, pokarmowego, dróg żółciowych) ma pełne uzasadnienie w stanach bólowych brzucha. Rozkurczowo działa również olejek miętowy, występujący w wielu preparatach o działaniu żółciotwórczym.

Leki na wzdęcia
Wzdęcia, poza uczuciem dyskomfortu, mogą powodować bóle brzucha. Wówczas możesz zastosować najbardziej popularny składnik aktywny leków, jakim jest simetykon. Preparaty zawierające simetykon charakteryzują się skutecznością w zmniejszaniu nadmiernej ilości pęcherzyków gazów w jelitach.

Leczenie kolki (kolka, kolka nerkowa, kolka wątrobowa, kolka jelitowa)
W leczeniu kolki u niemowląt najlepiej sprawdza się stosowanie probiotyków, czyli bakterii o korzystnych właściwościach dla przewodu pokarmowego. Warto szukać kropli zawierających szczep bakteryjny o nazwie Lactobacillus reuteri. W przypadku osób dorosłych można zastosować leki rozkurczowe, lub simetykon.

Leki żółciotwórcze, żółciopędne
To głównie preparaty ziołowe, zawierające wyciągi z ostropestu, ostryżu, karczocha, kocanki, kurkumy, czarnej rzepy, a także olejek miętowy. Wspomagają przemieszczanie się żółci z wątroby do dwunastnicy, usprawniają trawienie pokarmów i zapobiegają ich zaleganiu, oraz dolegliwościom bólowym, związanym z utrudnionym i opóźnionym trawieniem.
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Ból brzucha - preparaty z apteki

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl