Mapa strony
Ból brzucha - preparaty z apteki

Ból brzucha - preparaty z apteki

mgr farmacji Kinga Dziwisz

O leczeniu bólu brzucha często sam podejmujesz decyzję. Czy wiesz, który ból brzucha można leczyć typowymi środkami przeciwbólowymi, a który wymaga preparatów o innym mechanizmie działania?

Sposoby na ból brzucha
Ból brzucha to bardzo szerokie zagadnienie. Wyróżniamy bowiem bóle brzucha spowodowane skurczami nerek, macicy, chorobami wątroby, jelit, zapaleniem wyrostka robaczkowego, czy zwykłym przejedzeniem. Kiedy stosować leki i które powinieneś wybrać?

Leki przeciwbólowe
Wśród najczęściej przyjmowanych leków przeciwbólowych znajdują się paracetamol i ibuprofen. Leki te, niekoniecznie nadają się do leczenia bólów brzucha, ponieważ większość z nich wynika ze stanów skurczowych mięśni gładkich, a nie stanów zapalnych i typowych mechanizmów powstawania bólu.

Leki rozkurczające (rozkurczowe)
Leki rozkurczające to między innymi drotaweryna i hioscyna. Niekiedy występują one łącznie z paracetamolem. Działanie rozkurczowe na mięśniówkę gładką (układu moczowego, pokarmowego, dróg żółciowych) ma pełne uzasadnienie w stanach bólowych brzucha. Rozkurczowo działa również olejek miętowy, występujący w wielu preparatach o działaniu żółciotwórczym.

Leki na wzdęcia
Wzdęcia, poza uczuciem dyskomfortu, mogą powodować bóle brzucha. Wówczas możesz zastosować najbardziej popularny składnik aktywny leków, jakim jest simetykon. Preparaty zawierające simetykon charakteryzują się skutecznością w zmniejszaniu nadmiernej ilości pęcherzyków gazów w jelitach.

Leczenie kolki (kolka, kolka nerkowa, kolka wątrobowa, kolka jelitowa)
W leczeniu kolki u niemowląt najlepiej sprawdza się stosowanie probiotyków, czyli bakterii o korzystnych właściwościach dla przewodu pokarmowego. Warto szukać kropli zawierających szczep bakteryjny o nazwie Lactobacillus reuteri. W przypadku osób dorosłych można zastosować leki rozkurczowe, lub simetykon.

Leki żółciotwórcze, żółciopędne
To głównie preparaty ziołowe, zawierające wyciągi z ostropestu, ostryżu, karczocha, kocanki, kurkumy, czarnej rzepy, a także olejek miętowy. Wspomagają przemieszczanie się żółci z wątroby do dwunastnicy, usprawniają trawienie pokarmów i zapobiegają ich zaleganiu, oraz dolegliwościom bólowym, związanym z utrudnionym i opóźnionym trawieniem.
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Ból brzucha - preparaty z apteki

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka

inhalacje dobre na kaszel?

mamusie czy inhalacje mogą pomóc na kaszel? bo juz nie mam pomyslu co dać mojej niuni, mam inhalator, zazwyzaj do tej pory robiłam inhalacje z soli fizjologiczej na katar ale cyz na kaszel to te zmoze pomoc?.
21-06-2018 22:23
Dodał: colanka

lubicie pić soki?

Jakie soki pijeie najczęściej? Nie wiem dlaczego ale im zimniej tym większa u mnie ochota na takie typowo przecierowe soki, jak kubuś, piję teraz bardzo często.
22-10-2018 15:05
Dodał: pinka

witaminy przed ciążą

jakie witaminy warto brać przed ciążą? jak długo przed trzeba zaczac brac? Czy sam kwas foliowy wystarczy.
30-10-2018 10:22
Dodał: pinka
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl