Mapa strony
Świńska grypa - przyczyny, objawy i leczenie

Świńska grypa - przyczyny, objawy i leczenie

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Świńska grypa to choroba górnych dróg oddechowych, wywoływana przez wirus A/H1N1, należący do rodziny ortomyksowirusów, najczęściej wywołujących grypę. Wprawdzie Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła zakończenie pandemii świńskiej grypy, niezwykle ważna jest umiejętność rozpoznawania choroby i jej właściwego leczenia, aby uniknąć w przyszłości powikłań po podobnym rodzaju grypy.

Do najczęstszych objawów świńskiej grypy należą:
* wysoka gorączka (sięgająca nawet 39-40°C) i towarzyszące jej dreszcze,
* bóle kostno - stawowe,
* uczucie rozbicia i osłabienia organizmu,
* brak apetytu,
* suchy, uporczywy kaszel,
* czasem również nudności i wymioty.


Leczenie grypy polega przede wszystkim na zwalczaniu objawów infekcji, poprzez
stosowanie preparatów wieloskładnikowych (zawierających paracetamol, bądź kwas acetylosalicylowy, witaminę C oraz składnik przeciwalergiczny) oraz przyjmowanie środków przeciwkaszlowych na uporczywy suchy kaszel. Zalecany jest również kilkudniowy odpoczynek w domu i wypijanie dużej ilości płynów.

Wydawać by się mogło, że w leczeniu świńskiej grypy powszechne mogłyby stać się także leki przeciwwirusowe, zwalczające przyczynę infekcji. Zaleca się, aby leki z grupy inhibitorów neuraminidazy były stosowane jedynie u osób z grupy podwyższonego ryzyka (dzieci do 5 roku życia, osoby dorosłe powyżej 65 roku życia, osoby cierpiące na niektóre choroby przewlekłe). Inhibitory neuraminidazy, a więc leki hamujące rozprzestrzenianie się wirusa w obrębie organizmu są skuteczne, jeśli zastosuje się je w pierwszych dwóch dniach trwania grypy - a wtedy zwykle jeszcze brak jest wyraźnych, charakterystycznych objawów choroby.

Pamiętaj, aby nie dać się grypie. Poddaj się szczepieniom ochronnym, wzmacniaj odporność organizmu przez cały rok, aby w sezonie zwiększonej zachorowalności na grypę móc się cieszyć doskonałym zdrowiem.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl