Mapa strony
Ząbkowanie u niemowląt - objawy (m. in. gorączka)

Ząbkowanie u niemowląt - objawy (m. in. gorączka)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Każdy rodzic obawia się ząbkowania. Dziecko wówczas płacze, jest podenerwowane i niespokojne. Czy wiesz, jak jeszcze objawia się ten proces? Kiedy powinny pojawić się pierwsze ząbki?

Ząbkowanie
To proces, dzięki któremu możesz cieszyć się pięknym uśmiechem swojego dziecka. Pierwsze ząbki sprawiają niebywałe wrażenie na tobie, jako rodzicu, ale również na twoim dziecku, które chętnie obserwuje upodabnianie się do dorosłych. Pierwsze ząbki powinieneś zauważyć, gdy twoje dziecko wkracza w szósty, lub siódmy miesiąc życia. Możliwe, że pojawią się one trochę później.

Ząbkowanie - kolejność?
Jako pierwsze zęby wyrzynają się te, które najlepiej wychodzą na zdjęciach - czyli siekacze. Potem pojawią się przedtrzonowe, a na koniec trzonowe. Zwykle najpierw wyrzynają się dolne zęby, a dopiero potem pojawiają się górne.

Ząbkowanie to proces złożony
Tworzenie zębów nie rozpoczyna się kilka miesięcy od narodzin, ani nawet zaraz po nich. Jego początki mają swoje miejsce jeszcze w życiu płodowym. Pomijając złożoność tego procesu, ząbkowanie można podzielić na trzy fazy. Pierwsza to tak zwana faza przederupcyjna (ząb nie jest jeszcze widoczny). Druga faza to faza przedfunkcyjna, rozpoczynająca się w momencie widoczności zęba, a kończąca z chwilą gdy ząb dotyka swojego odpowiednika wyrastającego z przeciwległej szczęki. Ostatni etap, nazywany fazą funkcyjną to czas zakończenia kształtowania korzenia i kieszonki dziąsłowej.

Bolesne ząbkowanie - objawy
Proces ząbkowania może przebiegać bezboleśnie, ale nie zawsze tak jest. Podstawowymi objawami, który z łatwością zaobserwujesz są: płacz dziecka, jego rozdrażnienie, niechęć do jedzenia, opuchnięcie dziąseł i nadmierne ślinienie. Ząbkowaniu często towarzyszy także gorączka. Dziecko w trakcie ząbkowania bierze wszystko do buzi i w ten sposób próbuje złagodzić ból. Warto, abyś zakupił specjalne gryzaki, dzięki którym będziesz miał pewność, że nie dojdzie do podrażnienia dziąseł.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl