Mapa strony
Domowe sposoby na przeziębienie, grypę i infekcje gardła

Domowe sposoby na przeziębienie, grypę i infekcje gardła

mgr farmacji Małgorzata Kruk

W sezonie jesienno - zimowym o infekcję nie jest trudno. Zmienna pogoda, osłabiona odporność organizmu oraz kontakt z chorymi osobami sprawiają, że w okresie tym jesteśmy znacznie bardziej podatni na infekcje górnych dróg oddechowych.

Zarówno przeziębienie, jak i grypa spowodowane są atakiem wirusów na osłabiony organizm. Wprawdzie objawy przeziębienia i grypy nie są identyczne, różnią się szybkością narastania, intensywnością oraz długością trwania dolegliwości, jednak zarówno na przeziębienie, grypę oraz zwykłą infekcję gardła możesz śmiało zastosować sprawdzone domowe sposoby. Domowe sposoby świetnie sobie radzą w objawowym leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Jeśli dokucza ci gorączka, sięgnij po herbatkę lipową, która działając napotnie będzie obniżała podwyższoną temperaturę ciała. Skutecznym domowym sposobem na gorączkę jest zarówno kąpiel w chłodnej wodzie, jak i okłady chłodnymi kompresami okolic czoła oraz pachwin.

Uporczywy wodnisty lub gęsty katar, towarzyszący najczęściej przeziębieniu szybko zwalczysz płucząc nos roztworem chlorku sodu (do kupienia w aptece bez recepty) lub roztworem soli morskiej w spreju. Działanie nawilżające na przesuszoną i podrażnioną śluzówkę nosa wywierają również inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowego, sosnowego, z drzewa herbacianego). Inhalacje ułatwiają oddychanie oraz łagodzą objawy zapalenia górnych dróg oddechowych.

Doskonałym domowym sposobem na infekcję gardła są płukanki z soli kuchennej, bądź naparem z szałwii, które będą działać przeciwbakteryjnie, łagodząc silne dolegliwości bólowe.

Lekkostrawna dieta, wypijanie dużej ilości ciepłych płynów, bogatych w witaminę C (na przykład herbatę z sokiem malinowym) oraz leżenie w łóżku pomogą szybko i skutecznie wyleczyć zarówno przeziębienie, jak i grypę.

Pamiętaj, że jeśli pomimo stosowania domowych sposobów na przeziębienie objawy infekcji nasilają się, bądź trwają dłużej niż 3-4 dni, koniecznie udaj się do lekarza.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl