Mapa strony
Wycieczka do Chin - co warto przywieźć na prezenty

Wycieczka do Chin - co warto przywieźć na prezenty

Redakcja

Kupowanie prezentów z zagranicznych wojaży bywa trudniejsze niż sama podróż. Trzeba pamiętać o prezencie:
  • Dla mamy.
  • Dla taty.
  • Dla siostry.
  • Dla przyjaciółek. Razy cztery.
  • Dla współpracowników.

Kiedyś zdarzało mi się nawet tworzyć listę – co, komu, żeby się nie powtarzało, żeby było najwyższej jakości, ale nie za drogie, bo kilkanaście prezentów może zrujnować każdy budżet. I żeby jeszcze było w stylu obdarowanej osoby. Ufff….
Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na prezenty z wycieczki do Chin. Jeśli jedziesz z dobrym biurem podróży to będziesz mieć okazję zobaczyć większość z opisywanych miejsc.

Cloisonné - tradycyjna chińska sztuka zdobnicza
Jeśli chcesz zrobić wrażenie na obdarowanym, to postaw na cloisonné. Cloisonné (czytaj klozone) to technika emaliowania, od ponad 800 lat stosowana w Chinach. Do powierzchni zdobionego przedmiotu przyczepia się metalowe, często złote blaszki. Miejsca pomiędzy nimi są wypełniane kolorową pastą – mokrą emalią. Są wypalane 8-krotnie, a potem jeszcze delikatnie szlifowane i polerowane. Nazwa pochodzi od francuskiego „cloisons”, co oznacza komórki, oddzielne części. Ceny Cloisonné w zależności od wielkości zaczynają się od kilkudziesięciu euro. Kilka tysięcy euro za piękny talerz czy wazę to nie rzadkość.
Techniką cloisonne jest wykonana piękna nowoczesna dekoracja na Harleyu Davidsonie, a także kilkusetletni posąg.BrokenSphere / Wikimedia Commons
GPGamble / Wikimedia Commons


Zielona herbata – idealny prezent z Chin
Dzisiaj stawiam na prezenty użytkowe – herbaty, kawy, słodycze. Z Chin warto przywieźć zieloną herbatę. Łacińska nazwa herbaty to Camellia sinensis, sinensis oznacza chiński. Chiny to ojczyzna herbaty. Gatunków i marek jest mnóstwo, znajdziesz je w wyspecjalizowanych sklepach, pomoże ci je znaleźć przewodnik wycieczki. Godna polecenia jest herbata zakwitająca po zalaniu gorącą wodą. Jest to pęczek wysuszonych listków herbaty, związany cieniutką nitką, który w filiżance rozwija się, pęcznieje i finalnie wygląda jak kwiat o wielu płatkach. Robi wrażenie. Najlepiej prezentuje się w przeźroczystej szklance lub czajniczku.

Tradycyjny rytuał picia herbaty
W Chinach zieloną herbatę zalewa się gorącą wodą nawet kilkukrotnie, co czasem dziwi Polaków. Jeśli ty rozlewasz zieloną herbatę z czajniczka do kilku filiżanek, to powinieneś napełnić każdą filiżankę w części np. do połowy i później dopełnić w tej samej kolejności. Chodzi o to, że napar herbaciany ma różną intensywność, przy dnie czajniczka będzie bardziej nasycony, a na górze czajniczka będzie więcej wody a mniej naparu herbacianego. Dlatego gdybyś napełnił pierwszą filiżankę od razu do końca, to zawierałaby ona napar mniej intensywny niż ostatnia napełniona filiżanka.
W sklepach z herbatą organizowane są pokazy przygotowania herbaty, często są one bezpłatne i są okazją do zrobienia fajnych zdjęć, popróbowania różnych rodzajów herbat i zakupu prezentów w dobrych cenach.
W sklepach z herbatą znajdziesz również duży wybór akcesoriów herbacianych, pięknie zdobionych filiżanek, talerzyków, czajniczków, łyżeczek. Są nie tylko dekoracyjne, ale mogą na co dzień przypominać piękną wycieczkę do Chin. Idealne na elegancki prezent dla bliskiej osoby. Ceny od kilku do kilkudziesięciu euro za herbaty lub zestawy filiżanek.

Różnice kulturowe w filiżance
W czasie mojej wycieczki pani kelnerka w restauracji podała nam dzbanek gorącej wody, czym byliśmy dosyć zdziwieni i domagaliśmy się naprawienia ewidentnej pomyłki kelnerki. Dopiero nasza przewodniczka wyjaśniła nam, że w Chinach popularne jest również picie samej gorącej wody, bez żadnych dodatków.

By Wikimol (Own work) via Wikimedia Commons


Pchli targ - zegarek z Mao czy dzieła Konfucjusza?
Z Chin warto przywieźć artystycznie rzeźbione figurki, pierścionki, puzderka, zabawki, wazy, posążki. Popularne są figurki Buddy, wizerunki komunistycznego przywódcy Mao, ale także dzieła starożytnego myśliciela Konfucjusza. Osobiście nie zwracam uwagi na wiek danego przedmiotu, ale kieruję się własnym gustem i intuicją. Jeśli coś mi się podoba, to nie martwię się, czy jest to przedmiot zgodny z kanonami sztuki. Na pewno na tego typu bazarach jest mnóstwo przedmiotów kiczowatych i nieciekawych, ale przyjemnością jest znaleźć wśród nich coś naprawdę pięknego.
Malarstwo i kaligrafia z Chin
Peonia to symbol Chin. Kwiaty te znajdziesz namalowane na rysunkach, jedwabiu, porcelanie. Fajny pomysł na prezent, oryginalny i będzie pasować do każdego wnętrza – zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego, a nawet biura.
Oryginalny pomysł to obraz z wykaligrafowaną po chińsku sentencją, obraz namalowany w charakterystycznym chińskim stylu a nawet imię osoby, napisane po chińsku. Ten ostatni punkt jest dla wielu osób fascynującym tematem, ponieważ traktują ten napis jak coś w rodzaju dobrej wróżby czy opisu samego siebie. Chodzi o to, że imiona polskie, które nie istnieją w języku chińskim, są zapisywane fonetycznie, a osoba która je kaligrafuje, stara się odnaleźć takie dźwięki po chińsku, które najlepiej oddają zapis fonetyczny polskiego imienia. Tu jest duże pole do popisu dla kaligrafa, ponieważ chińskich słów, które będą brzmiały podobnie do polskiego imienia czy jego części jest wiele. To chińskie tłumaczenie imienia danej osoby może więc zawierać różne słowa, które tylko będą brzmiały tak jak polskie imię, a mają oczywiście swoje chińskie znaczenie. Wiele osób traktuje takie tłumaczenie symbolicznie i stara się odnaleźć w nim jakiś głębszy, ukryty sens.
Jeśli w czasie twojej wycieczki będzie okazja, aby wziąć udział w warsztatach kaligrafii to warto z nich skorzystać, aby w pełni zanurzyć się w kulturę Chin.

Żeby zakup w Chinach uznać za sukces, cenę należy stargować o 90%.
Pamiętając, że po chińsku nawet palców używa się inaczej. Jeśli chcesz stargować cenę do dwóch (np. dolarów) to pokazuj dwa palce jako znak wiktorii czyli wskazujący i środkowy. Jeśli pokażesz kciuk i palec wskazujący to będzie to znaczyło, że oferujesz osiem. Czyli 4 razy więcej niż byś chciał.
Niby pokazujesz też dwa palce, ale akurat ten znak jest symbolicznym skrótem – od dziesięciu palców obydwu dłoni odejmujesz osiem i dlatego pokazujesz dwa palce. Pokazujesz dwa, ale masz na myśli te osiem schowanych. Proste…
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl